دانلود مقاله بهینه سازی حفاظت ژنراتورهای قدیمی به كمك رله ها

ارایه پکیج اقدام پژوهی ، گزارش تخصصی و تجربیات مدون

طرح جابر- اقدام پژوهی- درس پژوهی-گزارش تخصصی-برنامه سالانه-تقویم اجرایی-طرح تعالی- پیشنهاد ارزشیابی-طرح تدبیر-تجربیات مدون-تحلیل محتوا-


دانلود مقاله بهینه سازی حفاظت ژنراتورهای قدیمی به كمك رله ها

فایل ورد قابل ویرایش

 

توضیحی مختصر از مقاله  :

چکیده:

هدف این مقاله بیان ضرورت بهینه سازی حفاظت واحد های قدیمی در تطبیق با استاندارد های جدید می باشد. نشان داده می شود که حفاظت واحد های با بیش از 20 سال عمر در تشخیص بعضی از شرایط کاری ژنراتور ناتوان بوده و قادر به عملکرد صحیح و حفاظت دقیق ژنراتور نمی باشند. این شرایط را می‌توان حفاظت حساس اتصال زمین ژنراتور ، حفاظت حساس اضافه شار، حفاظت نامتعادلی بار، برقدار شدن ناگهانی ژنراتور و در نهایت هم حفاظت ساده قطع فیور PT را نام برد. در انتهای مقاله نیز مزایای اجرای این بهینه سازی برای اولین بار در ایران توسط رله های حفاظت مجتمع ژنراتور در بهینه سازی حفاظت واحد های قدیمی آلستوم نیروگاه مشهد مورد بررسی قرار می گیرد.

1- مقدمه:

ژنراتور بعنوان یکی از مهمترین اجزای سیستم قدرت تحت تاثیر شرایط الکتریکی غیر عادی مانند اتصال کوتاه ، اضافه ولتاژ و ... قرار می گیرد. بسیاری از حالت های خرابی تجهیزات ناشی از این شرایط غیرعادی را می توان به کمک حفاظت مناسب ژنراتور کاهش داده و یا حذف نمود. ژنراتور مانند دیگر اجزای شبکه نه تنها در مقابل اتصال کوتاه بلکه در برابر دیگر شرایط غیر نرمال شبکه نیز بایستی حفاظت گردد. حالت های قطع تحریک، اضافه ولتاژ، اضافه شار، جریان کشی نامتعادل از فازها، برگشت بار و تغییرات فرکانس از این جمله هستند. بروز این شرایط سبب صدمه دیدن ژنراتور و یا خرابی کامل آن خواهد گردید و ژنراتور بایستی به دقت و توسط سیستم تشخیص و تریپ اتوماتیک حفاظت گردد.به علت اهمیت بخش تولید برق در شبکه ، این بخش بصورت مرتب و در زمانهایی مشخص مورد بازبینی و تست قرار می گیرد، که می توان به اورهال واحد، بازدید دوره ای ژنراتور، توربین، سیستم حفاظتی و ... اشاره نمود. علیرغم صرف هزینه های سنگین برای جایگزینی قطعات فرسوده توربین و تعویض پره های مشکل دار، تقریبا برنامه ریزان تعمیرات نیروگاهی تمایلی به بهینه سازی سیستم های الکتریکی و بخصوص سیستم حفاظتی واحد نشان نمی دهند. علت این عدم تمایل می تواند چند مورد باشد، مانند: اعتقاد نادرست به اینکه حفاظت سنتی واحد قادر به جلوگیری از صدمه دیدن ژنراتور است، نا آگاهی نسبت به شرایط غیر نرمالی که یک ژنراتور می تواند با آن مواجه شود و یا این اعتقاد که بهره برداری مناسب از واحد و بخشی از سیستم کنترل توربین قادر به جبران و پوشش نقاط ضعف سیستم حفاظت الکتریکی ژنراتور است.با اجرای صحیح و مناسب حفاظت ژنراتور، بایستی سیستم حفاظتی قادر به حفاظت اتوماتیک واحد در مقابل شرایط غیر عادی باشد. بخش اعظم این مقاله در راستای همین ایده می باشد.ضرورت اضافه کردن یکسری حفاظت به سیستم حفاظت سنتی واحد تنها به این معنا نیست که سیستم سنتی در جائیکه ضرورت خروج ژنراتور وجود نداشته باشد ژنراتور را از مدار خارج می کند  بلکه امکان دارد سیستم سنتی در جائیکه بایستی عملکرد  داشته باشد از خود عملکردی نشان ندهد. تریپ غیر ضروری ژنراتور نامطلوب و هزینه بر است ولی عدم تریپ در جائیکه بایستی واحد خروج اضطراری داشته باشد بسیار بدتر است و امکان دارد ژنراتور صدمه ببیند. متاسفانه هزینه ای که مالک نیروگاه به این علت باید بپردازد تنها هزینه تعمیر و جایگزینی ژنراتور نیست بلکه باید به آن هزینه توان قابل تولید از دست رفته را نیز اضافه نمود.


لینک دانلود:


دانلود مقاله بهینه سازی حفاظت ژنراتورهای قدیمی به كمك رله ها
ارسال نظر

نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :


ابزار ساخت کد پاپ آپ نیو تب

خرید ساعت مچی

|

صفحات پاپ آپ popup window